Tik pred koncem šolskega leta so v slovenskem višješolskem središču imeli kar dvojno slavje, ki je dokaz ustvarjalne energije in zavzemanja za slovenščino dijakov z obeh šolskih polov. Nagradili so namreč dijake in dijakinje, ki so se izkazali tako na tekmovanju za Cankarjevo priznanje kot tudi na delavnici, med katero so ob priliki dneva kulture izdelali priložnostni video.
Rime srca, ritmi sveta
V letošnjem šolskem letu se je tekmovanja za Cankarjevo priznanje, ki je za skupni naslov imelo Rime srca, ritmi sveta, udeležilo 21 dijakov in dijakinj tako z licejev kot s tehniških smeri. Pod mentorstvom profesoric Karen Cossutta, Barbare Zlobec in Viljene Devetak, ki je bila tudi koordinatorka tekmovanja, so se lotili branja in analize pesmi s kompleksno sporočilnostjo, ki so jih organizatorji vseslovenskega tekmovanja mladim bralcem ponudili kot izziv oziroma uporniško dejanje v času, ko smo navajeni »instant« odgovorov in »tvitovske« filozofije.
Dijaki prvih letnikov so se poglobili v zaljubljene rime Romea in Julije iz sosednje ulice Vinka Möderndorferja, dijaki drugih in tretjih letnikov so se podali med morske in mitološke tematike zbirke V suhem doku mlade pesnice Veronike Dintinjana, dijaki četrtih in petih letnikov pa so morali prebrati kar dve srednjeveško obarvani deli: Srednjeveške pridige in balade Janeza Menarta in Ime rože filozofa Umberta Eca (seveda v slovenskem prevodu). Na šolskem, regijskem in državnem delu tekmovanja so se dijaki slovenskih višjih šol zelo dobro odrezali: Veronika Antoni (1. razred znanstvenega liceja), Katarina Belich (1. razred klasičnega liceja), Zarja Volčič (1. razred humanističnega liceja), Anisja Volčič (3. razred turistične smeri) in Lenart Vogrič (5. razred znanstvenega liceja) so dosegli bronasto priznanje, Noemi Iacono (3. razred znanstvenega liceja) še srebrno, Elisa Fornasiere (3. razred klasičnega liceja) in Lapo Farolfi (4. razred znanstvenega liceja) pa tudi zlato.
Spoznavali somestje
Med aktivno soboto, ki je bila posvečena Dnevu slovenske kulture, se je 25. februarja ob Prešernovi proslavi vršila tudi delavnica, na kateri so v mešanih skupinah prav tako sodelovali dijaki vseh višješolskih smeri. Ob obisku Bevkove knjižnice, gledališča SNG Nova Gorica, goriškega zgodovinskega jedra, novogoriškega Kulturnega doma in njihove okolice so dijaki odkrivali zgodovinsko, literarno in umetnostno preteklost svojega somestja. Svoje vtise so ustvarjalno strnili v video. Komisija je vse izdelke pregledala in ocenila: za posebno ustvarjalne so se izkazale skupine iz prvega, drugega, četrtega in petega letnika, ki so na podeljevanju prejele nagrado za svoj trud. Najboljši izdelki bodo objavljeni na šolski Instagram strani.