Petek, 03 maj 2024
Iskanje

Kamišibaj za vse okuse

Tudi letos bodo sodelovali najvidnejši predstavniki te gledališke zvrsti iz cele Slovenije in zamejstva

Gorica |
20. jun. 2023 | 9:13
Dark Theme

V petek, 23. junija, bo v Gorici že četrto leto zapored potekal Kamišibaj festival. Zamisel za festival papirnatega gledališča se je porodila leta 2020 in projekt se uspešno nadaljuje. Festival bo tudi letos potekal na dveh prizoriščih, na dvorišču Kulturnega centra Lojze Bratuž, kamor vabijo zlasti otroke in družine, ter za cerkvijo sv. Ivana, kjer bo na sporedu večerni program. Organizatorja, Skupnost družin Sončnica in KC Bratuž, zagotavljata tudi tokrat nepozabne trenutke ob poslušanju zgodb ob domiselnih ilustracijah v malem lesenem odru - butaju – petnajstih izrednih kamišibajkarjev iz Slovenije in zamejstva.

Najprej na vrsti otroci

Ob 18. uri bo pod lipami centra Bratuž sklop predstav za najmlajše. Tudi letos ga bodo oblikovali najvidnejši predstavniki te gledališke zvrsti iz cele Slovenije. Nastopila bosta Jelena Sitar in Igor Cvetko, ki že deset let uspešno širita kamišibaj na celotnem slovenskem območju, Boštjan Oder, predsednik Društva kamišibaj Slovenija, Vanja Iva Kretič, Petra Korenjak Marčun, Silva Karim, Darko in Breda Kočevar. Vsi so dobitniki posebnih priznanj na Slovenskem državnem festivalu kamišibaj gledališča v Velenju v letih 2020/21 in v Črnomlju leta 2022. Njim se bo pridružila Metka Damjan, bivša selektorica v letih 2020/21 in Vesna Marion.

Otroški del kamišibaj dneva bodo odprli predšolski otroci iz vrtca Mavrica, ki so pod mentorstvom učiteljice Katerine Ferletič že večkrat nastopili na prireditvah in pravljičnih uricah. Prisotne bodo tudi kamišibajkarice, ki se družijo pod imenom Furje z burje in prihajajo iz raznih krajev od Vipavske doline do Krasa.

Duhovno-duhoviti kamišibaji

Nastopajoči se bodo nato preselili na dvorišče za cerkvijo sv. Ivana, kjer bodo ob 21. uri predstavili duhovno–duhovite kamišibaje. Večer je namreč uvrščen v sklop praznovanj ob 50. obletnici Slovenskega pastoralnega središča v Gorici.

Za uvod bo poskrbela Silva Karim s kamišibajem o pastirici Urški oziroma nastanku Svete gore, sledila bo predstava Tehtanje duše Jelene Sitar, nato Štiri sveče Vere Papič in Hudobna starka in čebula, ki jo je Solange Degenhardt črpala iz Bratov Karamazov Fjodorja Mihajloviča Dostojevskega. Večer bo prešel v bolj duhovite zgodbe, kot so Procesija ob prazniku svetega Roka v Nabrežini in Pokora Vlaste Markočič ter prehod iz tega sveta v onostranstvo v ljudski pravljici Šuešter Katerine Ferletič. Maruša Pušnik, ki prihaja iz Muljave, Jurčičeve domačije, bo v narečju pripovedovala zgodbo, ki jo je njenemu pradedu povedal sam Josip Jurčič. Igor Cvetko, oče slovenskega kamišibaja in dvakratni prejemnik Zlatega kamišibaja, najvišjega odlikovanja na državnem kamišibaj festivalu, pa bo navzočim razkril, Zakaj konji nimajo več rogov ali kako je Bog ustvaril konja.

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava