Četrtek, 11 april 2024
Iskanje

Usmerjanje s spoznavanjem slovenskih ustanov in poklicev

Delovna sobota na drugostopenjski srednji šoli Ivana Trinka

Gorica |
1. dec. 2022 | 8:21
Dark Theme

Na prvostopenjski srednji šoli Ivana Trinka v Gorici so prejšnji konec tedna usmerjanju posvetili delovno soboto, ki je postregla z novim oblikami dejavnosti glede na ustaljene prakse iz prejšnjih let. Učenci prvih in drugih razredov so se udeležili raznih delavnic, med katerim so spoznavali slovenska društva in ustanove, ki s svojim delovanjem prispevajo h kulturnemu in družbenemu življenju slovenske narodne skupnosti v Italiji; tretješolci so po drugi strani prisluhnili raznim pričevanjem, po zaslugi katerih so spoznali, da zagotavlja vpis na slovensko višjo srednjo šolo številne možnosti za nadaljevanje šolanja na univerzi kot tudi za takojšnjo zaposlitev v najrazličnejših sektorjih.

»Med letošnjim šolskim letom smo uvedli delovne sobote, ki nam omogočijo, da izvedemo vrsto dejavnosti, ki se razlikujejo od pouka v razredu. Za vsako delovno soboto izberemo eno temo in jo obdelamo; tokrat smo se posvetili usmerjanju, saj se bliža čas, ko bodo učenci izbirali svojo višješolsko pot,« pravi ravnatelj Večstopenjske šole Gorica Davide Clodig in opozarja, da so na podlagi zamisli prof. Artura Brescianija za učence prvih in drugih razredov pripravili niz delavnic, med katerimi so preko delovanja slovenskih društev in ustanov prišli v stik z razvejanim življenjem slovenske narodne skupnosti v Italiji, ki ga mogoče vsi otroci ne povsem poznajo.

Na šolo so tako povabili predstavnike raznih slovenskih sredin, ki so učencem prvih in drugih razredov spregovorili o svojih dejavnostih; otroci so tako v družbi članov športnega društva Sovodnje, športnega združenja Dom, SPDG in Olympie spoznali glavne značilnosti nogometa, košarke, smučanja in odbojke. Glasbena matica in slovenski center za glasbeno vzgojo Emil Komel sta sodelovala pri glasbeni delavnici, medtem ko so delavnico, posvečeno branju, izpeljali skupaj s Feiglovo knjižnico in Mladinskim domom; poleg omenjenih ustanov se je vabilu šole odzvala še Skupina75, sicer Bresciani poudarja, da nameravajo podobne oblike dejavnosti še kdaj izpeljati in na šolo povabiti še druga društva in ustanove, kar bi le še prispevalo k zavedanju otrok, kako je bogato kulturno, športno in družbeno življenje Slovencev v Italiji.

Učenci prvih in drugih razredov so ob zaključku delavnic izdelali razne plakate z risbami, fotografijami in krajšimi teksti, ki so jih med zadnjo uro pouka v slovenščini in italijanščini predstavili staršem.

Med delovno soboto so posebno pozornost namenili tretješolcem, ki so jih med drugim nagovorili ravnatelj tehniških smeri Primož Strani, ravnateljica licejev Sonja Klanjšček, Anna Maria Milič iz zavoda Ad Formandum in Joško Prinčič v imenu Sindikata slovenske šole. Za njimi so tretješolci prisluhnili še pričevanjem nekaterih nekdanjih dijakov slovenskih višjih srednjih šol. Nagovorili so jih novinar Danjel Radetič, davčna svetovalka Valentina Pahor, vodja uprave na licejih Jakob Leopoli, sovodenjski podjetnik Ladi Tomsic in bančni uslužbenec Livio Rožič.

Vsi po vrsti so poudarili, da slovenske višje srednje šole ponujajo najrazličnejše priložnosti tako za takojšnjo zaposlitev kot tudi za univerzitetni študij. Med drugim so pojasnili, da se najrazličnejše slovenske sredine – od ustanov do podjetij – soočajo s pomanjkanjem kadra, zato so pozvali tretješolce, naj nadaljujejo študijsko pot na slovenskih šolah, saj jih celotna narodna skupnost potrebuje za svoj nadaljnji obstoj, sicer bodo v slovenskem okolju nedvomno našli priložnost za najrazličnejša poklicna in delovna zadoščenja.

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava