VREME
DANES
Petek, 03 april 2026
Iskanje

Različni obrazi pristnih rokerjev

3. apr. 2026 | 11:30
Dark Theme

Ameriški roker Zakk Wylde in njegovi Black Label Society se po petih letih vračajo na svetovno glasbeno sceno z novim materialom. Prejšnji teden je namreč zagledal luč sveta njihov dvanajsti studijski album Engines of Demolition.

Začetek glasbene kariere Zakka Wyldea je podoben pravljici. Jeffrey Phillip Wielandt, splošno znan s psevdonimom Zakk Wylde, je eden izmed najboljših kitaristov vseh časov. Že v najstniških letih se je lotil igranja kitare, preigraval je predvsem komade svojih idolov Black Sabbath. Ko je Ozzy Osbourne leta 1987 iskal novega kitarista za svoj samostojni glasbeni projekt, mu je do takrat neznani Wylde poslal krajšo demo kaseto, na katero je posnel nekaj pesmi. Ozzy je mladega kitarista povabil na avdicijo, nekaj mesecev kasneje pa je devetnajstletni Wylde že stal na odru ob svojem idolu in igral pred oceanskimi množicami. Uresničile so se mu sanje, ob tem pa je to bila idealna odskočna deska za nadaljnjo kariero.

Wylde je z Ozzyjem posnel devet studijskih albumov in postal prava kitarska legenda. Leta 1998 je ustanovil svoj heavy metal bend Black Label Society, s katerim je do danes izdal dvanajst plošč, obenem pa sodeloval pri nešteto drugih glasbenih projektih. Še pred tem, leta 1996, je izdal tudi svojo prvo solo ploščo z naslovom Book of Shadows in z njo prvič prikazal svojo romantično plat, pred desetimi leti pa je dodal še nadaljevanje Book of Shadows II.

Black Label Society je na začetku bila izrazito heavy metal skupina, njeni člani pa so zvesto sledili načelom Sex, drugs and rock’n’roll stila življenja. Z leti so se Wylde in ostali nekoliko pomirili, ravno tako tudi njihova glasba, ki je postala manj surova in »agresivna« v primerjavi s prvimi albumov. Sound benda je danes bolj topel, bluz obarvan, pa čeprav je rokerska žilica še vedno močno prisotna. Wylde ni le izvrsten kitarist, ampak tudi odličen pianist in pevec, ki imenitno interpretira akustične balade.

V novem albumu Engines of Demolition, ki ga je prejšnji teden izdala založba Spinefarm Records, so tudi tokrat prisotne vse tri glasbene različice ameriškega benda: heavy metal, trši rok in bolj emotivne balade. The Hand of Tomorrow Grave, The Gallows in Pedal to the Floor sledijo starejšim heavy metal in ponekod celo doom metal ritmom. Na drugi strani imamo bolj rokerske Gatherer of Soul, Name in Blood in Above & Below. Intimno plat benda pa dobimo v najdaljši skladbi plošče Better Days & Wiser Times in še zlasti v zaključni Ozzy’s Song, v kateri se Wylde ganljivo spominja prijatelja in osebnega mentorja Ozzyja Osbourna, ki nas je zapustil lani poleti.

Black Label Society so po skoraj tridesetih letih še vedno pristni rokerji!

Engines of Demolition

Black Label Society

Hard rock – heavy metal

Spinefarm Records, 2026

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava