Ponedeljek, 22 april 2024
Iskanje

Potrebni so štirje orehi za zdravo srce

V današnjem Primorskem dnevniku intervju s profesorjem Gianfrancom Sinagro

Trst |
22. feb. 2019 | 7:13
Dark Theme

V sredo se je v Trstu zaključila nacionalna kampanja Per il tuo Cuore (Za tvoje srce), v sklopu katere so ves teden opozarjali na pomen prizadevanj za zdrav način življenja in zdravo življenjsko okolje, ki pripomorejo k zmanjšanju tveganja za nastanek bolezni srca in ožilja. Včeraj se je v Trstu ustavila še ena nacionalna kampanja, ki je namenjena obrtniškim delavcem. Cilj potujoče akcije je dvigniti zavest o pomenu preventive. Vse te pobude so dokaz, da so bolezni srca in ožilja postale resen zdravstveni problem, ki bi ga z odgovornim ravnanjem lahko omilili tudi sami. Gre vendar za bolezni, ki jih je večinoma mogoče preprečiti. Več o tem nam je povedal predstojnik kardiološkega oddelka na katinarski bolnišnici prof. Gianfranco Sinagra, ki nam je med drugim pojasnil,da se prisotnost dveh ali treh dejavnikov tveganja za bolezni srca in ožilja ne samo podvoji ali potroji, ampak zveča za nekajkrat.

Profesor Gianfranco Sinagra (FOTODAMJ@N)
Profesor Gianfranco Sinagra (FOTODAMJ@N)

Profesor Sinagra, kako pomembne so nacionalne kampanje proti boleznim srca in ožilja?

Kampanje so izredno pomembne, saj lahko z njimi ozaveščamo širšo javnost, da je vse bolezni srca in ožilja mogoče preprečiti. Seveda je treba bolnike, ki jih prizadene srčna kap, hospitalizirati in stanju primerno zdraviti. Je pa treba priznati, da je cilj dobre medicine preventiva in ne kurativa. Bolezni srca in ožilja ostajajo namreč najpogostejši vzrok smrti na svetu. Tudi v FJK zaradi teh bolezni prezgodaj umre šest tisoč oseb na sto tisoč prebivalcev.

Kako bi lahko obrnili ta trend v našo prid?

V zadnjih letih je bil storjen že velik korak naprej. Nekatere države so s preventivnimi programi uspele bolezni srca zajeziti. Ozaveščanje oseb o škodljivih učinkih kajenja, nezdravega načina prehranjevanja, visokega holesterola, visokega krvnega tlaka, telesne nedejavnosti je bistvenega pomena. Samo na ta način lahko poskrbimo za dobro preventivo. Seveda pa bi morali o vsem tem ozaveščati že najmlajšo publiko. Debelost med najstniki je za nas zdravnike zaskrbljujoč podatek, saj bodo nekoč ti ljudje izpostavljeni večjemu tveganju za sladkorno bolezen tipa 2 in bolezni srca in ožilja. Otroška debelost velja za enega najbolj resnih zdravstvenih problemov 21. stoletja. Zato bi preventivne programe morali izvajati že med najstniki. V šolah bi morali govoriti o zdravi prehrani, pomenu fizične dejavnosti ...

Več v današnjem (petkovem) Primorskem dnevniku.

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava