Z gojenjem spomina na delo in življenje naših prednikov krepimo v zamejstvu navezanost na zemljo in utrjujemo pripadnost slovenskemu narodu. Tako je med drugim dejal lastnik bogate zbirke ribiških predmetov, Bogdan Petelin, na petkovem odprtju razstave Morje - naše življenje: Odstrti spomini s podstrešja nabrežinske ribiške družine. Prikaz, ki prek zgodbe družine Caharija, po domače Babčevih, na temeljit in izviren način predstavlja nekdanje življenje ljudi v vaseh ob kraškem robu, ki so si desetletja utirali pot na morju in na kraški zemlji, bo v prostorih Slovenskega etnografskega muzeja (SEM) v Ljubljani na ogled do januarja.
Na odprtju, ki ga je zaznamovalo praznično in prisrčno vzdušje, je direktorica SEM-a Tanja Roženbergar izpostavila, da razstava nadgrajuje že tvorno sodelovanje s Slovenci v zamejstvu. Babčevi so že leta 1947 podarili muzeju čupo Marijo, »edini popolnoma ohranjeni morski deblak slovenskih ribičev«, ki jo je na Tržaško prišel iskat Milko Matičetov.
Avtorica in kustosinja razstave Polona Sketelj je zbranemu občinstvu predstavila nekdanji utrip Nabrežine. Razstava je zasnovana tako, da obiskovalec odkriva globlje vsebine iz življenja Babčevih in skupnosti, ki se je ukvarjala s kamnoseštvom, ribištvom, vinogradništvom, živinorejo in gojenjem oljk. Arhitektura razstave omogoča obiskovalcem, da se med drugim prek tridimenzionalne projekcije dejansko sprehodijo po podstrešju Babčeve domačije, na katerem je lastnikov stric Zdravko Caharija dolgo let zbiral in razstavljal ribiške predmete.
Prvo javno vodstvo po razstavi bo že jutri (v nedeljo), 16. septembra, ob 16. uri.