V času gospodarske krize imajo številna mala in srednja podjetja otežen dostop do financiranja, kar je privedlo do tega, da so podjetniki začeli obupavati nad bankami. Obstajajo pa alternativni instrumenti finančne pomoči podjetniškemu sektorju oz. malim in srednjim podjetjem. O teh se je govorilo na posvetu z naslovom Financiranja in prispevki: priložnost za krajevna podjetja, ki ga je v hotelu Savoia Excelsior Palace organizirala tržaška stanovska organizacija Confcommercio.
Po oceni krajevnega Confcommercia je ekonomsko stanje krajevnih podjetij še naprej slabo, najslabše naj bi se godilo malim in srednjim podjetjem, ki v Trstu prevladujejo. Ta podjetja naj bi s težavo prihajala do bančnih posojil in drugih oblik financiranja, čeprav trend kaže, da se število prošenj za finančno pomoč drastično povečuje. Podatki tudi kažejo, da se je število zavrnjenih vlog na letni ravni povečalo za kar nekaj odstotnih točk, povečalo pa se je v vseh panogah.
Bolj spodbudne podatke je na posvetu nanizal Diego Angelini, odgovorni za financiranje podjetij v Deželi FJK. Gost je dejal, da se po zadnjih podatkih Bance d’Italia naša regija uvršča na prvih pet mest po kakovosti in številu finančnih instrumentov. V zadnjem petletnem obdobju je Dežela FJK zagotovila 3300 financiranj v skupni višini 1,3 milijarde evrov, denar pa je šel predvsem za potrebe malih in srednjih podjetij. Angelini je spomnil tudi, da so leta 2014 aktivirali dva nova finančna instrumenta; Oddelek za protikrizne ukrepe in Sklad za razvoj malih in srednjih podjetij.